Zobacz cały wątek

Moniko, czy tu nie chodzi o badanie CEA? Nie znam się na tym, ale CER jakoś nie znalazłem, ani o tym nie słyszałem. Mogę się mylić oczywiście.

Badanie markerów nowotworowych, coraz częściej stosowane w diagnostyce onkologicznej, jest pomocne w wykrywaniu i ustalaniu stopnia zaawansowania klinicznego, radykalności zabiegu operacyjnego oraz w monitorowaniu leczenia. [...] CEA - antygen rakowo-płodowy, jest jednym z najczęściej oznaczanych markerów w przypadkach chorób nowotworowych. Badanie stężenia CEA posiada wartość diagnostyczno-prognostyczną. Cyt. za:
Data: Sob Lip 01, 2006 2:05 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Archiwum
Odpowiedzi: 281
Wyświetleń 29341

 

Zobacz cały wątek

Po kolejnej wizycie: Liiv nie schudła od ostatniego ważenia, a ponieważ ostatnio chudła regularnie, jest to dobry znak, wyraźnie poprawił się jej apetyt, wcina aż miło.
Mamy nowe lekarstwo, na skurcz oskrzeli - aminophyllinum, podajemy do pysia dwa razy dziennie, musi być ohydne, bo Liiv bardzo nie lubi tej procedury, choć drugie lekarstwo które dostaje wypija chętnie. Pytałam o to podejrzenie nowotworu, niestety niczego nie możemy być pewni, ponieważ oznaczenie markerów nowotworowych wymagałoby większej ilości krwi niż można pobrać na raz od koszatniczki. Na razie uznajemy, że Liiv ma coś w rodzaju astmy oskrzelowej, jeśli aktualne lekarstwo nie pomoże, diagnoza nowotworu jest niestety bardzo prawdopodobna.
Data: 20-01-2007, 21:36
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Problemy i choroby
Odpowiedzi: 64
Wyświetleń 11453

Zobacz cały wątek

Cytat: jak tak bardzo boisz sie nowotworu zrób sobie badanie na obecność markerów nowotworowych u siebie


to badanie jest zupelnie bez sensu w celach profilaktycznych, bo tylko w przypadku nielicznych nowotworów podwyzszony poziom markerow jest zwiazany z wczesnych(czyli wyleczalnym) stadium choroby- np. rak prostaty, a to raczej kobiet nie dotyczy Lepiej zrobic badania na obecnosc mutacji nowotworowych, ja robilam na BRCA1 i BRCA2, czyli rak jajnikow i rak piersi, wtedy wiesz, czy jestes w grupie ryzyka, czy tez nie, i odpowiednio do tego podchodzisz
Do tematu- ginekolog przynajmniej raz na rok, w moim przypadku- po prostu lubie wiedziec, ze jest ok
Data: 2008-10-28, 16:17
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Zdrowie seksualne
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 364

Zobacz cały wątek

ja stosuje zasade raz w roku i wtedy pełen komplex badań
w rodzinie mam kilku onkologów - więc też znam ich zdanie na ten temat.

Nawet przy chorobach nowotworowych po usunieciu (pomijam chemie - nie zawsze przy nowotworach jest konieczna) najpier jeżdzi sie na badania raz na m-c, raz na kwartał, raz na pól roku a potem raz w roku

jak tak bardzo boisz sie nowotworu zrób sobie badanie na obecność markerów nowotworowych u siebie - i wtedy wiesz czy masz pecha czy nie

ja mimo iż, zgodnie z zaleceniami medycznymi jestem obciążona dzidzicznie nowotworem piersi ale jakoś nie zwariowałam, zeby je badać zbyt często (nie bede opisywać że jak babka w linii żeńskiej miała itd to....)

wiem z doświadczenia np. moja babcia
Data: 2008-10-28, 15:12
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Zdrowie seksualne
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 364

Zobacz cały wątek

Markery nowotworów

Marker nowotworowy (znacznik nowotworowy)
substancja, której stężenie wzrasta w przypadku obecności w organizmie komórek nowotworowych.
Do badania najczęściej wykorzystuje się krew pacjenta.

Do markerów nowotworowych zalicza się:

enzymy (np. kwaśna fosfataza)

hormony (np. kalcytonina)

antygeny nowotworowe, czyli składniki komórek nowotworowych (np. antygen karcinoembrionalny -CEA).

Z reguły wzrost stężenia markeru jest wprost proporcjonalny do wielkości guza (to znaczy, że im wyższe stężenie markeru, tym większa masa guza).

Najczęściej oznaczane markery to:

AFP ( alfa- fetoproteina ) - rak wątroby

CEA ( antygen karcinoembrionalny) - nowotwory przewodu pokarmowego

PSA ( antygen specyficzny gruczołu krokowego) - rak gruczołu krokowego

HCG ( gonadotropina kosmówkowa)

CA 125 (antygen nowotworowy 125)

Należy pamiętać, że:

Zdecydowana większość tych substancji występuje w określonym stężeniu u zdrowych ludzi, dlatego nie należy oczekiwać, że stężenie badanej substancji będzie równe 0; dopiero wzrost powyżej określonej normy jest niepokojący.

Wzrost stężenia markerów nie świadczy jednoznacznie o chorobie nowotworowej, zwykle niewielki wzrost stężeń obserwuje się w przebiegu chorób zapalnych np. wzrost AFP ( alfa- fetoproteina ) w przebiegu chorób watroby

W przypadku niektórych markerów poziom stężenia prawidłowego jest uzależniony od wieku pacjenta

Link do oryginalnego artykułu:
Data: Sob, 17.03.2007, 13:57
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Markery nowotworowe
Wyświetleń 1282

Zobacz cały wątek

Witam. Mam 30 lat i chciałbym opisać mój przypadek.... po co? tak szczerze to nie wiem może po prostu mam taką potrzebę.
W dzieciństwie, w wieku ok. 1 roku podczas zastrzyku doznałem przepukliny mosznowej. Kiszka dwa razy podczas płaczu schodziła do moszny i była przez lekarzy bezinwazyjnie wpychana do jamy brzusznej. Jednocześnie zalecali rodzicom, aby poddać mnie zabiegowi. Rodzice jednak się nie zdecydowali. Do czasu jak zacząłem dojrzewać jądro wędrowało do jamy brzusznej i z powrotem do moszny, lecz nigdy do końca nie schodził, było i jest nadal (juz niedługo) jak gdyby podciągnięte, przywiązane do wnętrza brzucha. W okresie dojrzewania powiększyło sie tak ze było 50% większe od lewego i już nie mieściło się w kanał i nie wędrowało do jamy brzusznej.
Praktycznie od kiedy pamiętam prawe jądro było większe od lewego w stopniu bez problemu zauważalnym i była to dla mnie normalna sytuacja co okazało się później uśpiło moją czujność. W wyniku tego teraz nie mogę jednoznacznie stwierdzić kiedy jego wielkość zaczęła mnie niepokoić, to było chyba jakieś 2,5 roku temu ale tak na 100% to 1,5 roku temu było takie jak teraz czyli ok. dwa razy większe od lewego i chyba od tamtej pory się nie powiększa.
Nie boli mnie jest tak samo sprężyste jak lewe, jest gładkie bez guzków i zachowuje w miarę normalny kształt.
W obrazie USG obraz jest nieprawidłowy w stosunku do lewego, jądro ma strukturę jednolitą.
Lekarz zalecił usunięcie jadra, mam operację 9 marca a dziś byłem na oznaczeniu markerów nowotworowych i na RTG płuc.
Bardzo boje sie, że tak długie zwlekanie spowodowało przerzuty na węzły i do organów wew.
Jutro wyniki, boje się zaj....ście, mam syna i chciałbym zobaczyć jak dorasta a pomimo skuteczności leczenia tego typu raka ryzyko śmierci istnieje.

-----edited by emilka-----
przeniosłam temat do innego działu i tematu, dotyczącego raka jądra
Data: Czw Lut 26, 2009 8:46 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Dolegliwości intymne
Odpowiedzi: 28
Wyświetleń 327
Pod koniec lutego dostałem gwałtownego ataku bólu prawego jądra, któremu towarzyszyła gorączka i powiększenie jądra. Lekarz po USG i morfologii krwii zdiagnozował to jako stan zapalny prawego jądra i zaaplikował antybiotyk, niestety bez badania posiewowego. W efekcie po ponad dwóch miesiącach jestem po kuracji czterema antybiotykami. Obrzęk w zasadzie ustąpił, ból także, gorączka również. Niestety jądro jest twarde i podniesione. Obraz USG wykazuje zmiany w jądrze. Lekarz zlecił wykonanie dwóch markerów nowotworowych sygnalizując możliwość guza i konieczność usunięcia jądra w przypadku potwierdzenia diagnozy.
I moje pytania i wątpliwości:
1. Czy pełna diagnostyka w kierunku ewentualnych przerzutów winna być wykonana już po ewentualnym "złym" wyniku np. wskazań markerów czy dopiero po usunięciu jądra i histopatologicznym potwierdzeniu nowotworu?
2. Czy w związku z przebytm stanem zapalnym ewentualne podwyższone wartości markerów mogą być skutkiem przebytego stanu zapalnego czy jednoznacznie wskazują na proces nowotworowy?
3. Jak długo trwa standardowa hospitalizacja w przypadku tylko usunięcia jądra? Czy wiąże się z jakimiś innymi niedogodnościami, np. cewnikowaniem?
4. Gdzie powinno się odbywać ewentualne leczenie począwszy od usunięcia jądra, obecnie leczę się na oddziale urologicznym szpitala wojewódzkiego? Czy wskazana jest zmiana miejsca leczenia na szpital onkologiczny?
5. Czy macie Państwo orientację w jakości poszczeólnych centrów onkologicznych? Czy Świętokrzyskie Centrum Onkologii (jestem z Kielc) ma dobrą markę? Czy byłoby wskazane wybrać ośrodek w Warszawie albo jeszcze innym mieście nawet licząc się z koniecznością dojazdów?
Będę wdzięczny za ewentualne wskazówki.
Wojtek
teraz moja kolej
syna wyniki te ktore pamietam to ... teraz trudno mi dojśc po nie .a nie chcę na razie go niepokoić .. bo po co ? ASO powyżej normy .
odczyn Walera Rosego - dodatni
test Comb - dodatni
i jeszcze ze 2 wyniki z zestawu watpiliwe...
no tutaj jest colagenosis susp.
doszła bolerioza .- dostaje juz antybiotyk ... jego 90 % dolegliwości pochodzi od boleriozy ?- tego nie jestem całkowice pewna
z badań ogólnych parę jest powyżej normy, ale to jest proste do opanowania...
nadcisnienie - juz wdrozone leki
niepokoi mnie cos innego
markery nowotworowe...są dodatnie... czyli powyżej normy...
czeka na wynik CER... i tutaj moje watpilwości , czy CER ma oznaczyć ewntualne zmiany w kodzie genetycznym z powodu markerów nowotworowych .czy to dotyczy boleriozy ? zgłupiałam na kompie siedze tylko chwilowo ( bolą nogi) wiec nie mam w sumie mozliwosci szukania w internecie .a u nas nie pamietam czy było to poruszne..?
jesli ktos wie proszę o wyjasnienie ja sama dojdę do tego dopiero po jakims czasie jak przestanie boleć i przszkadzać gips...... a troche mnie to dręczy

Zobacz cały wątek

Witaj Moniko ,
problem w tym , że z tych chorób zostały mi tylko bardzo wczesne nowotwory i hiv i właśnie jakaś kolagenoza .
Miłam bardzo duzo różnych badań w szpitalu , tomograf płuc , głowy , kregosłupa , usg nerek tarczycy , watroby , badania bichemiczne , badania markerów nowotworowych, mocz , krew itp.
Z tego wszystkiego wyszło :
nadciśnienie
totalne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
CRP wysokie , OB podwyższone ,
ANA plamiste
pozostałe wyniki inarządy bez zmian lub w normie .
Do tego dochodzi :
permanentny stan podgoraczkowy 37,3- 37,6 od 6 miesiecy
fatalne samopoczucie ' rozdeptanej żaby "
bóle głowy
bardzo sucha skóra i jama ustna
marmurkowata skóra na nogach i rękach
bóle stawów kolanowych
bardzo , bardzo duże bóle kregosłupa
kaszel i wysilkowe nietrzymanie moczu
Ogólnie objawy w tzw " cały swiat " , nic konkretnego , ale życ i pracowac nie bardzo się z tym daje . Brak reakcji na leki przeciwzapalne , antybiotyki itp.
Dla mnie najwiekszym problemem jest ogólny czas ustalania rozpoznania i niemoc zrobienia czegokolwiek . Z racji posiadanej jakiejś tam wiedzy medycznej dużo rzeczy robię na własną rękę i efekty konsultuję z zaprzyjaźnionym lekarzem domowym . Efektem mojego uporu i dociekliwości jest przynajmniej wykluczenie cześci chorób , ale niestety nadal nie mam konkretnej diagnozy .
Liczę się z możliwoscią nowotworu , ale wolałabym , aby jezeli już to aby został rozpoznany jak najwczesniej - wtedy można jeszcze powalczyc , zresztą tak jak przy kolagenozach im wczesniej tym lepiej .
Data: Wto Cze 17, 2008 11:19 am
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Pierwsze Kroki na Forum
Odpowiedzi: 31
Wyświetleń 2493

Zobacz cały wątek

Pod koniec lutego dostałem gwałtownego ataku bólu prawego jądra, któremu towarzyszyła gorączka i powiększenie jądra. Lekarz po USG i morfologii krwii zdiagnozował to jako stan zapalny prawego jądra i zaaplikował antybiotyk, niestety bez badania posiewowego. W efekcie po ponad dwóch miesiącach jestem po kuracji czterema antybiotykami. Obrzęk w zasadzie ustąpił, ból także, gorączka również. Niestety jądro jest twarde i podniesione. Obraz USG wykazuje zmiany w jądrze. Lekarz zlecił wykonanie dwóch markerów nowotworowych sygnalizując możliwość guza i konieczność usunięcia jądra w przypadku potwierdzenia diagnozy.
I moje pytania i wątpliwości:
1. Czy pełna diagnostyka w kierunku ewentualnych przerzutów winna być wykonana już po ewentualnym "złym" wyniku np. wskazań markerów czy dopiero po usunięciu jądra i histopatologicznym potwierdzeniu nowotworu?
2. Czy w związku z przebytm stanem zapalnym ewentualne podwyższone wartości markerów mogą być skutkiem przebytego stanu zapalnego czy jednoznacznie wskazują na proces nowotworowy?
3. Jak długo trwa standardowa hospitalizacja w przypadku tylko usunięcia jądra? Czy wiąże się z jakimiś innymi niedogodnościami, np. cewnikowaniem?
4. Gdzie powinno się odbywać ewentualne leczenie począwszy od usunięcia jądra, obecnie leczę się na oddziale urologicznym szpitala wojewódzkiego? Czy wskazana jest zmiana miejsca leczenia na szpital onkologiczny?
5. Czy macie Państwo orientację w jakości poszczeólnych centrów onkologicznych? Czy Świętokrzyskie Centrum Onkologii (jestem z Kielc) ma dobrą markę? Czy byłoby wskazane wybrać ośrodek w Warszawie albo jeszcze innym mieście nawet licząc się z koniecznością dojazdów?
Będę wdzięczny za ewentualne wskazówki.
Wojtek
Data: Wto Maj 13, 2008 2:11 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Jądro
Odpowiedzi: 6
Wyświetleń 1315

Zobacz cały wątek

teraz moja kolej
syna wyniki te ktore pamietam to ... teraz trudno mi dojśc po nie .a nie chcę na razie go niepokoić .. bo po co ? ASO powyżej normy .
odczyn Walera Rosego - dodatni
test Comb - dodatni
i jeszcze ze 2 wyniki z zestawu watpiliwe...
no tutaj jest colagenosis susp.
doszła bolerioza .- dostaje juz antybiotyk ... jego 90 % dolegliwości pochodzi od boleriozy ?- tego nie jestem całkowice pewna
z badań ogólnych parę jest powyżej normy, ale to jest proste do opanowania...
nadcisnienie - juz wdrozone leki
niepokoi mnie cos innego
markery nowotworowe...są dodatnie... czyli powyżej normy...
czeka na wynik CER... i tutaj moje watpilwości , czy CER ma oznaczyć ewntualne zmiany w kodzie genetycznym z powodu markerów nowotworowych .czy to dotyczy boleriozy ? zgłupiałam na kompie siedze tylko chwilowo ( bolą nogi) wiec nie mam w sumie mozliwosci szukania w internecie .a u nas nie pamietam czy było to poruszne..?
jesli ktos wie proszę o wyjasnienie ja sama dojdę do tego dopiero po jakims czasie jak przestanie boleć i przszkadzać gips...... a troche mnie to dręczy
Data: Sob Lip 01, 2006 1:07 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Archiwum
Odpowiedzi: 281
Wyświetleń 29341

Zobacz cały wątek

Cytat: eżeli nawet mała ilosc glutenu co jakis czas jest dla nas szkodliwa badanie na przeciwciala nic nie wykazuje bo przy malej ilasci glutenu sie nie pojawiaja. Przynajmniej ze mna tak bylo.

Cytat: Ja mysle o czestym badaniu moczu, kału, krwi. Czyli to co kazdy nawet zdrowy kontrolowac powinien. Wiem tylko tyle ze osoby narazone na raka jelita (np jesli wystepowal w rodzinie) powinny sobie wykonywac raz w roku badanie na zatajona zawartosc krwi w kale

Krew tak, jak najbardziej, ale co do badania kału na krew utajoną, to dotyczy to wykazania nieprawidłowości w jelicie grubym. Tym bardziej takie badanie jest uzasadnione, jeśli dana osoba ma stwierdzoną polipowatość jelita grubego. Zaś jeśli w bliskiej rodzinie miała wypadki nowotworów - to są obecnie badania markerów nowotworowych z krwi. Zaś jeśli chodzi o chłoniaka, najbardziej "popularnego" wśród celiaków, to ja wcale nie mam pewności, że badanie kału cokolwiek wykaże. Już prędzej badanie krwi i nieprawidłowości w jej składzie. Ale to już maże być ciut za późno na profilaktykę. Bo chłoniak to zupełnie inny typ nowotworu niż ten w j. grubym.
Data: Nie 14 Paź, 2007 04:20
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Choroba, objawy, leczenie...
Odpowiedzi: 5
Wyświetleń 703

Zobacz cały wątek

No właśnie... każą liczyć się z najgorszym... a jak było z diagnostyką? Oczywiście tutaj reguły nie ma, bo te choroby przebiegają u każdego inaczej. Faktem jest, iż jak najszybsze rozpoznanie, szeroka diagnostyka (jak podają w powyższym art. - wraz z oceną markerów nowotworowych, przeciwciał itd.) oraz zastosowanie odpowiedniego i skutecznego leczenia to już sukces.
Szkoda, że tak mało informacji podajesz.

Cóż, j.w. wytrwałości i powodzenia!
Data: Nie Wrz 09, 2007 11:37 am
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Doniesienia Medyczne
Odpowiedzi: 40
Wyświetleń 12985

Zobacz cały wątek

ZDROWIE I JESZCZE RAZ ZDROWIE MIESZKAŃCÓW OSIEDLA GRZYBOWEGO!!!

SZANOWNI MIESZKAŃCY OSIEDLA GRZYBOWEGO

POWIAT POZNAŃSKI FUNDUJE BEZPŁATNE BADANIA W RAMACH PROGRAMU PROFILAKTYKI CHORÓB NOWOTWOROWYCH PRZEWODU POKARMOWEGO I JAJNIKA ORAZ CHOROBY TARCZYCY!

Uprzejmie Państwa informujemy, że:

Program skierowany jest do kobiet i mężczyzn w wieku 45-65 lat (roczniki 1941-1961) z terenu gmin powiatu poznańskiego, którzy nie skorzystali w 2005 roku z badań w zakresie chorób nowotworowych przewodu pokarmowego i wątroby finansowanych przez powiat poznański. Kobiety z roczników 1946-1955, które skorzystały z w/w badań w ubiegłym roku, mogą uczestniczyć w badaniach w zakresie chorób nowotworowych jajnika.

Realizacja programu:

U każdej osoby uczestniczącej w programie zostanie wykonane badanie krwi w celu oznaczenia markerów nowotworowych CEA (choroby przewodu pokarmowego) i CA 125 (choroby jajnika) oraz hormonu tarczycy TSH. W oparciu o wyniki badań lekarz onkolog określi grupę ryzyka wystąpienia choroby i sposób dalszego postępowania.
Badania wykonywane będą przez kadrę medyczną NZOZ "Szpital w Puszczykowie" im. prof. S.T. Dąbrowskiego sp. z o. o.

Badania są w całości finansowane przez powiat poznański.
Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie!

Badania dla mieszkańców gminy Suchy Las będą przeprowadzone w terminie:
30 sierpnia 2006 r. godz. 8.00-14.00 - Zespół Szkół w Biedrusku, ul. Świerczewskiego 46,
13 września 2006 r. godz. 13.00-19.00 - Przychodnia Lekarza Rodzinnego w Suchym Lesie , ul. Młodzieżowa 2,
27 września 2006 r. godz 13.00-19.00 - Indywidualna Praktyka Lekarska w Chludowie, ul. Poznańska 10.

Rejestrować się można telefonicznie pod numerem:
tel. (061) 89 84 037 i (o61) 89 84 031 w godz. 10.00 do 14.00 (od poniedziałku do piątku).
Informacje także na słupie ogłoszeniowym na Pl. Grzybowym i w Gazecie Sucholeskiej.

PROSIMY O POWIADOMIENIE SĄSIADÓW!!!

Zarząd Osiedla Grzybowego
Data: Czw Sie 31, 2006 6:42 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Dział: Ogłoszenia i nowości
Wyświetleń 283